Дачия Форум

Процедура по закупуване на лизингов автомобил Dacia

Къде може да се купи Dacia в България

Мнениеот freelanders » Съб Ное Съб, 29 Ное 2008 17:37:50 +0000, 2008 5:37 pm

Не бъди толкова краен.

Аз пък мога да кажа точно обратното. Имахме кола на лизинг към Алианц и нямахме проблеми, дори имаше някои бонуси след 1вата година. Към момента почти всички застраховки на имоти и други недвижими имущества са ми към тях.
freelanders
Дачия маниак

Регистриран на: Нед Сеп Нед, 17 Сеп 2006 18:30:24 +0000, 2006 6:30 pm
Автомобил: saab

Мнениеот Levran » Съб Ное Съб, 29 Ное 2008 22:01:53 +0000, 2008 10:01 pm

Според мен трябва да изнесе имена...
Защото в България от край време анонимността се толерира...
Logan 1.5 dCi Laureate
седан, 65 к.с.
Аватар
Levran
Дачия маниак

Регистриран на: Пет Сеп Пет, 15 Сеп 2006 10:59:42 +0000, 2006 10:59 am

Мнениеот vitorino » Нед Ное Нед, 30 Ное 2008 14:36:21 +0000, 2008 2:36 pm

Вярно е, че трябват имена, на стига да ги знаеш. Г-н Фрее, вие знаете ли името на лизинговият инспектор, който обслужва договора ви, защотно аз - не. По незнайни причини лизинга от Русе бе прехвърлен в София и контакт с никого - "вижте там някой от счетоводството", последно контактувах с Вилияна Филчева и не е ясно дали тя лично или някой от колежките и три месеца не могат да коригират грешка, която офисът им е допуснал, макар да си ги уведомил по реда споменат в общите условия по ДФЛ - с писмо с обратна разписка до изпълнителният им директор г-н Янислав Цанков. Дали пък последния е запознат със случая също не е много ясно, но разполагам с обратна разписка с име и подпис на госпожа приела кореспонденцията. Като капак, след телефонно обаждане с отправени заплахи и закани за съдебно дирене, днес 30.11.2008г. получих чрез куриер на "Стар пост" първо уведомително писмо с пренетции подписано от г-н Цанков с изходяща дата, забележете, 16.10.2008г., сметнете сам след колко време. Тия няколко месеца освен ,чрез официалните писма, лизингодателят бе наясно с некоректонстта си, от застрахователния ми инспектор в "Алианц" от гр. Русе, въпреки което ефект нулев. Ако видите пък формата на пълномощното ми от първата година, може да се смаете от вид и съдържание, а за втората получих ново три месеца след изтичането срока на старото. Интересно както правите в такъв случай при проверка от КАТ, при щета по застраховка или при пътуване в чужбина? Всички работим с документи и не вярвам да платите сума в размер на цяла и половина минимална работна заплата по грешно попълнена фактура - после с данъчните как се оправяте. Не е нормално и зелената ви карта по застраховката ГО да бъде анулирана по погрешка и на никой да не му направи впечатление - какво правите при инцидент зад граница? Та за това става дума - коретността в отношенията е двустанен процес. В крайна сметка приведох претендираната от компанията сума, очаквам да получа коригирана фактура. А каво става с лихвите за забава и стойността на писмените уведомления, не вярвам да мислите, че ще са за сметка на компанията. Радвам се, все пак, че има и доволни клиенти и се надявам моя казус да е частен случай.
vitorino
Дачия маниак

Регистриран на: Чет Мар Чет, 20 Мар 2008 10:19:27 +0000, 2008 10:19 am
Автомобил: KIA Seed 1.4 CVVT 16V 6MT L

Мнениеот freelanders » Нед Ное Нед, 30 Ное 2008 19:04:37 +0000, 2008 7:04 pm

vitorino написа:... Г-н Фрее, ...

Това обръщение ме разби :lol:

Иначе по темата - да знаех кой е, както казах колата вече не е наша. Пращаше ми по мейл кога е следващата вноска за лизинга или за каското. Ако се забавехме случайно ни е звъняла по телефона да ни подсети, тъй като знаеше, че имаме много лизинги и е възможно да се забрави за ден-два за коя точно кола трябва да се плаща.
freelanders
Дачия маниак

Мнениеот vitorino » Нед Ное Нед, 30 Ное 2008 19:31:42 +0000, 2008 7:31 pm

:wink: Историята е много тъпа, в крайна сметка ако не са клиентите, на кого услуги ще предлагат, как ще се издържат и на безгрешни ще се правят. Много е лесно да видиш сламката в окото на другия, без да забележиш гредата в своето (това в една вехта книта го пише). Със сигурност при следваща необходимост от лизингови отношения няма да се обърна към тях. Ако погледнеш първите ми постове във форума още в тях ще забележиш едно леко неодобрение. :(
vitorino
Дачия маниак

Регистриран на: Чет Мар Чет, 20 Мар 2008 10:19:27 +0000, 2008 10:19 am
Автомобил: KIA Seed 1.4 CVVT 16V 6MT L

Мнениеот freelanders » Нед Ное Нед, 30 Ное 2008 19:38:10 +0000, 2008 7:38 pm

Изглежда си е до късмет на какъв ще попаднеш.
Успех следващия път ;)
freelanders
Дачия маниак

Мнениеот ioskoslav » Чет Юли Чет, 08 Юли 2010 18:51:33 +0000, 2010 6:51 pm

Има ли някой които да си е купувал автомобил пред последния месец?
Става на въпрос за Дачия Сандетро Степуей.Днес подписахме договора през Интерлийз, но ни "зарадваха",че ще си получим колата едва след 14 дни.Като обяснение на въпроса Защо? ни отговориха,че имало някакъв нов закон за защита на потребителите според,които имаме право в рамките на този срок да се откажем от покупката въпреки , че днес им преведохме първоначалната вноска и ако те ни дадат колата по рано ще бъдат глобени от съшите.Днез звънях до КЗП и от там ми отговорих,че няма нищо подобно и те не знаят за такъв закон.Има ли някой който да си е купил кола в последния месец и да е чакал тези 14 дни защото не знам какво да мисля.Интерлийз казват,че ако ни я дадат ще ги глобят от комисията ми се смеят и ме питат като си купя кафе след 2 дни ли ми го дават.......................
Дачия Сндеро Степуей
Аватар
ioskoslav

Регистриран на: Сря Юли Сря, 07 Юли 2010 09:21:55 +0000, 2010 9:21 am
Автомобил: Дачия Сандеро Степуей

Мнениеот PeterPan » Чет Юли Чет, 08 Юли 2010 19:13:28 +0000, 2010 7:13 pm

ioskoslav написа:Има ли някой които да си е купувал автомобил пред последния месец?
Става на въпрос за Дачия Сандетро Степуей.Днес подписахме договора през Интерлийз, но ни "зарадваха",че ще си получим колата едва след 14 дни.Като обяснение на въпроса Защо? ни отговориха,че имало някакъв нов закон за защита на потребителите според,които имаме право в рамките на този срок да се откажем от покупката въпреки , че днес им преведохме първоначалната вноска и ако те ни дадат колата по рано ще бъдат глобени от съшите.Днез звънях до КЗП и от там ми отговорих,че няма нищо подобно и те не знаят за такъв закон.Има ли някой който да си е купил кола в последния месец и да е чакал тези 14 дни защото не знам какво да мисля.Интерлийз казват,че ако ни я дадат ще ги глобят от комисията ми се смеят и ме питат като си купя кафе след 2 дни ли ми го дават.......................

По-скоро ми се струва, че иде реч за това, че се притесняват да не се откажете от лизинга, тъй като по закон май имате право до 14 дни след получаването му, да се откажете. Поне с кредитите е така, има гратисен период, в който можете да се откажете и не дължите наказателни лихви и тем подобни, просто се отказвате и връщате сумата на кредита.
PeterPan

Мнениеот ioskoslav » Чет Юли Чет, 08 Юли 2010 20:22:39 +0000, 2010 8:22 pm

Да може и да си прав.Защото и те ми излизат с това оправдание,че може да се откажем,но ние не минаваме през банка а директно през лизинговата къща.И цялото съмнение се породи от това,че ни казаха ,че ще бъдат глобени от комисията за защита на потребителите а те казаха че няма нищо подобно.
Дачия Сндеро Степуей
Аватар
ioskoslav

Регистриран на: Сря Юли Сря, 07 Юли 2010 09:21:55 +0000, 2010 9:21 am
Автомобил: Дачия Сандеро Степуей

Мнениеот Alucard » Чет Юли Чет, 08 Юли 2010 20:26:53 +0000, 2010 8:26 pm

Не е Закон за защита на потребителите, а Закон за потребителския кредит и по-точно чл. 29, ал. 1 от този закон, който гласи:
"Потребителят има право, без да дължи обезщетение или неустойка и без да посочва причина, да се откаже от сключения договор за потребителски кредит в срок 14 дни, считано от:
1. датата на сключване на договора за кредит"

Това е норма, целяща да защити интереса на потребителя. Контраатаката на кредитните институции е да не ти дават стоката в този период. В случая с автомобилите, това е обосновано от загубата на стойност. Да допуснем, че караш колата 10 дена, направиш 2 000 км /примерно/ и се откажеш от кредита. Лизингодателят си взима колата, но тя вече е загубила поне 1000 - 2000 лв. от стойността си, защото е карана. И лизингодателя ще се "овътри". Това представлява лоша търговска практика и който му се занимава, си струва да подаде жалба в Комисията за защита на потребителя. Истината е обаче, че нормата на закона не е съвсем обмислена и макар да е неправилна, реакцията на лизингодателите, поне в случая с автомобили, е обяснима.
ioskoslav, моят съвет е - тегли една майна наум на новата власт за това, че понякога действа по-бързо,отколкото мисли, после стисни зъби и изчакай 14-те дена. Пак си добре - който поръчва неналични автомобили чака с месеци.
Поздравявам те за избора на Степуей. Ще ти честитя като го вземеш. Чакам снимки и впечатления, защото този автомобил силно ме вълнува :)
Ако имаш други юридически въпроси питай, ще пробвам да отговоря. Поздрави.
Skoda Yeti 1.2 TSI
Аватар
Alucard
Любител

Регистриран на: Сря Яну Сря, 27 Яну 2010 19:33:57 +0000, 2010 7:33 pm

Мнениеот 0rinoko » Чет Юли Чет, 08 Юли 2010 22:50:24 +0000, 2010 10:50 pm

Е да де, ама има разлика между потрбителски кредит и лизинг за каквото и да било. За мен също е неоснователно това протакане.
Аватар
0rinoko
Дачия маниак

Регистриран на: Чет Юни Чет, 26 Юни 2008 21:00:49 +0000, 2008 9:00 pm
Автомобил: Dacia Sandero 1,6 MPI Laureate(E2)+

Мнениеот lumps » Чет Юли Чет, 08 Юли 2010 23:38:52 +0000, 2010 11:38 pm

Доколкото знам лизинга до някаква сума се води потребителски кредит. Не съм сигурен, но е нещо от сорта на 45000 лв (говоря по памет от обясненията, когато аз си купувах колата).

Та във връзка с това от Интерлийз се презастраховат.
Dacia Sandero STEPWAY 1.5 dci
Аватар
lumps
Дачия маниак

Регистриран на: Чет Фев Чет, 11 Фев 2010 01:36:08 +0000, 2010 1:36 am
Автомобил: Dacia Sandero Stepway

Мнениеот 0rinoko » Пет Юли Пет, 09 Юли 2010 07:40:03 +0000, 2010 7:40 am

Лизингът си е лизинг и нищо друго. Дори за 1000лв. пак е лизинг и пак си текат условията за такъв. Друг е въпроса, че има минимална сума на автомобил, подлежащ на "лизинговане". Единственното което ми идва наум е, че вероятно Интерлийз теглят кредит за да купят колата от ОББ и поради това условията на техният кредит, стават на клиента им. Иначе, прочети си договорът с Интерлийз, там трябва да има срокове за доставка на актива, който при мен е 5 дни, освен ако няма забавяне от доставчика(търговеца).

Но това са толкова задъбочени размисли и пренебрежимо малки срокове, че не виждам смисъл да се задълбаваш. Още повече, че булшинството на колегите тук, сме си чакали колите с месеци и това само е засилило приятното чувство след това. 2 седмици няма да ги усетиш как ще минат. Аз вече, близо месец, съм без движеща се кола и да ти кажа, по-гадно е отколкото 6 месеца през които я чаках да дойде :)
Аватар
0rinoko
Дачия маниак

Регистриран на: Чет Юни Чет, 26 Юни 2008 21:00:49 +0000, 2008 9:00 pm
Автомобил: Dacia Sandero 1,6 MPI Laureate(E2)+

Мнениеот zlatacho » Пет Юли Пет, 09 Юли 2010 08:04:47 +0000, 2010 8:04 am

В член 4 на закона, пише, че се отнася и за лизинг - "Чл. 4. Договорът за потребителски кредит е договор, въз основа на който кредиторът предоставя или се задължава да предостави на потребителя кредит под формата на заем, отсрочено или разсрочено плащане, лизинг и всяка друга подобна форма на улеснение за плащане."
Така, че няма значение на вратата на коя лизингова компания чукате - процедурата при всички е една и съща, ако сумата за лизинг е между 400 и 40000 лв. (за суми извън тези граници законът не се прилага и там МПС се взема веднага).
Много тъпо, че от лизинговите компании по този начин си "връзват гащите". Можеше юристите им да измислят нещо по-издържано, от сорта на декларация, с която доброволно се отказваш от правото си на връщане на парите и си я вземаш веднага.
Логан ф.1 E2+/Ambition/ DCI 85кс
http://zeitgeistmovingforward.com/
Аватар
zlatacho
Дачия маниак

Регистриран на: Пет Дек Пет, 07 Дек 2007 17:26:59 +0000, 2007 5:26 pm

Мнениеот Alucard » Пет Юли Пет, 09 Юли 2010 08:22:41 +0000, 2010 8:22 am

Ориноко, не си съвсем прав. Нека не навлизам в много подробности, но с договора за лизинг се отстъпва ползване на една вещ. Това, което се случва, когато физическо лице си купува автомобил на изплащане най-често си е чист потребителски кредит, независимо какво пише в заглавието на договора. Тук вече идва въпросът коя форма използва съответното лизингово дружество при договори с физически лица. С този дял на правото почти не съм се занимавал и не познавам добре практиката на дружествата, но доколкото знам договори за финансов лизинг сключват с юридически лица, а с физическите си е точно кредитиране.
Със сигурност Интерлийз не теглят кредит от ОББ, най-малко пък потребителски, защото по никакъв начин не отговарят на дефиницията за "потребител".
Това за минималната сума на автомобил, подлежащ на "лизинговане", за пръв път го чувам. Ако има такова нещо, то е политика на конкретна фирма, а не законово положение.
"лизинга до някаква сума се води потребителски кредит" - това пък твърдение показва, че даже и тези, които продават коли, т.е. ежедневно работят с въпросните правни конструкции, не ги познават добре.

И още нещо сега ми хрумна, което пропуснах преди малко - Закона за потребителския кредит се прилага по отношение на договори за лизинг, при коите се предвижда задължение за закупуване на стоката, предмет на договора. Може би в лизинговите договори на физически лица /ако въобще са лизингови договори/ се предвижда подобно задължение. Тогава се прилага ЗПК и съответно правото на отказ в 14дневен срок. Причината за тази конструкция в закона е именно това, че подобен "лизингов" договор си е скрит потребителски кредит.
Отново казвам - целта на закона е да защити потребителите. Лизингодателите реагират с не съвсем законови средства, за да си защитят собствения интерес. Тази глупост е допусната защото нормата на закона не е добре обмислена.
оффтопик: Нали се сещате, че ако им забранят да мотат хората през двуседмичния период на отказ, веднага ще отида да си взема един Nissan GTR, ще се покефя 2 седмици и ще им го върна. После ще си взема ново Ауди А8 и ще отида на среща с някоя хубава девойка. След това ще ида до някой салон на Мерцедес и ще се порадвам две седмици на някое AMG... и удоволствието ще ми излезе напълно безплатно. Докато съществува възможност да се откажете от кредита без причина, обяснение или обезщетение, никой няма да ви даде автомобил преди изтичането на 14дневния срок от сключване на договора.
И не забравяйте - 14 дни все пак е нищо, когато чакате нов автомобил. Аз когато си купувах Шкодата, тя беше налична, въпросния закон не беше дори заплануван и трябваше само да я регистрират...и пак чаках около 20 дни.

Едит: дефиницията, дадена в предния пост е от стария, вече отменен закон. Новото положение е това, което съм споменал по-горе. Колеги, като четете закони, обръщайте внимание на текста под заглавието, където са отбелязани всичски дати на изменение на закона, а в конкретния случай - и датата на отмяна.
Skoda Yeti 1.2 TSI
Аватар
Alucard
Любител

Регистриран на: Сря Яну Сря, 27 Яну 2010 19:33:57 +0000, 2010 7:33 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Дилъри за България