Дачия Форум

Putzmeister - Logan MCV Stepway Eco-G - 2021 г.

Седан, MCV, Van, Pick-up

Re: Putzmeister - Logan MCV Stepway Eco-G - 2021 г.

Мнениеот Putzmeister » Пет Ное Пет, 12 Ное 2021 18:00:17 +0000, 2021 6:00 pm

Днес ми смениха долната част на седалката и така е оправен луфта в нея :) .
Тук е момента, където трябва да споделя, че ми се промени мнението за сервиза. Специално приемчик Рашко беше много учтив и разбран, когато се наложи да си сменя датата за монтаж заради Ковид заболяване. В последствие ми даде нова близка дата, а самата смяна стана в рамките на полувин ден.

Забелязах и нещо ново от студените сутрини: колата е в гараж и, когато запаля за първи пет през деня, я изчаквам 30-40 секунди, за които, освен че падата оборотите, преминава на газ. Но, когато навън е студено, след около 200-300м навън, минава на бензин и след още до 1км минава отново на газ, окончателно. Явно са търсили агресивна настройка за бързо минаване на газ с цел, може би, максимална икономия.
Виктор
Аватар
Putzmeister
Дачия фен

Регистриран на: Сря Фев Сря, 22 Фев 2017 17:40:00 +0000, 2017 5:40 pm
Автомобил: ‘20 Logan MCV Stepway 1.0 Eco-G

Мнениеот Putzmeister » Вто Яну Вто, 11 Яну 2022 15:43:46 +0000, 2022 3:43 pm

Да се похваля: сложих нови гуми, преминах на всесезонни! Защо пиша за тях чак средата на Януари ще стане ясно по-надолу.

Първоначално имах план да закупя и монтирам новите всесезонни гуми Октомрви, 2020. Още в началото на месеца, обаче, се разболяхме от Ковид, който преминахме, за щастие, леко. И така Ноември 2021 направих нова поръчка в сайта, който ползвам от години: https://bg.avtogumi.bg/, на модел Pirelli Cinturato AS SF2. След няколко дни чакане ми се обадиха, че има проблем с ДОТ-а: ще са на повече от една година. Смених ги с Vredestein Quatrac и около 20-и Ноември ги монтирахa. Веднага ми направи впечатление, че са усезаемо по-шумни от заводските летни Continental, но имах по-сериозен проблем: колата започна да дърпа наляво. Нямаше вибрации, никакви визуални следи - само дърпа надясно. След една седмица посетих сервиза на Автогуми БГ на бул "Черни Връх" 115 отново и останах приятно изнадан: имат машина, която всяка една гума се натоварва и в това състояние ѝ прави баланс. Изредиха 4-те гуми, като маркираха на машината всяка гума+джанта на коя позиция на колата е и машината потвърди дефекта с доклад накрая: 20N сила надясно. Опитаха се да го намалят, като разменят позициите на гумите, но нямаше много избор за последното, защото гумите имат посока на движение. Разбрахме се да тествам и ако имам проблем - да се обадя за да бъдат сменени. След 1 седмица тестване (в което в София падна доста снях и нямах никакви проблеми с тези всесезонни гуми) стана ясно, че макар и по-малък, дефектът още го има. Обадих се и ме разочароваха, че според гаранцията, трябва да им оставя новите гуми, те да ги пратят на производетеля, който след получаване има 30 дни да се произнесе дали признава дефекта или не. Бъдейки средата на Декември ги помолих за алтернативно решение, обясних им, че не мога да си оставя колата на трупчета за толкова време и съм готов на компромиси. Припомних им Чл. 113, ал 4 от ЗЗП: "Привеждането на потребителската стока в съответствие с договора за продажба е безплатно за потребителя. Той не дължи разходи за експедиране на потребителската стока или за материали и труд, свързани с ремонта й, и не трябва да понася значителни неудобства.". В резултат ми предложиха да си поръчам нов модел гуми, като си покрия разликата в цената, ако има такава. И понеже вече имаше наличност на пресни Pirelli Cinturato AS SF2, които избрах първоначално, се възползвах. След 10 дни ми направиха Премиум монтаж за тяхна сметка, всичко беше "зелено" на доклада от машината и колата заспа с тях. Много са тихи, на студено и влажно са идеални, чакам да падне хубав сняг да ги тествам и ще ви пиша отново.

Изводите, които си направих са:
- Много магазини/сервизи за гуми биха ме "отсвирили" и пратили да си правя предницата, защото "нашият баланс е перфектен"
- Премиум монтажът, на споменатата машина, си заслужава парите отгоре и занапред ще разчитам на него
- Най-вероятно е имало по-масов проблем с Vredestein Quatrac, защото тези гуми вече не се предлагат от магазина. На сняг, според моите умения, са наравно със зимните.
- Ако Joro01 каже мога да пусна подобна тема в раздел "Добри сервизи". Макар да опитаха да ме накарат да съм без гуми повече от месец, накрая направиха компромис и сега съм много доволен. Пак от там ще пазарувам и занапред.

Междувременно, случаят с ранното преминаване на газ се задълбочава: в първите 3-4 км сменя горивото 3-4 пъти, докато се кротне на газ накрая. Ако сам ръчно премина на бензин в началото и изчакам да загрее по-добре преди да премина на газ - нямам проблеми. Минах през Авантайм да си монтирам въздуховодите на парното, най-накрая, и съм много доволен от тях. Но от там ми казаха, че не могат да правят никакви настройки на тази ГИ. Някой да знае дали може да се промени температурата, на която да преминава на газ и да ме посъветва кой представител го прави, защото не ми се занимава с Омникар срещу Икеа вече?

@Joro01: В няколко теми видях, че подкрепяш решението за Eco-G да има отделен комп за ГИ. Моята, бъдейки нещо като междинка, която се води Eco-G, но все пак нямам разход на газ на борда, знаеш ли дали е така? Като погледна визуално ми се струва, че са 2 компа, но не разбирам толкова.
Виктор
Аватар
Putzmeister
Дачия фен

Мнениеот Joro 01 » Вто Яну Вто, 11 Яну 2022 19:05:42 +0000, 2022 7:05 pm

Да, пусни тема в "Добри сервизи".
Както и допопълни изложението си с цени и за гумите и за монтажа.
За газовата - не съм сигурен, но мисля, че и при теб е с две ECU-та на управление, като визуализирането на БК става на новото поколение Логан/Сандеро/Дъстър и другите с новите прибори на таблото.
http://www.bardahl.bg/ _____________ http://www.prospeed.bg/ _____________ http://www.bardahloils.com/

Преди: Safrane 2.2 Si12V 137 к.с.-1993 # 25 2.0 TXi12V 140 к.с.-1992 # 11 Cheverny-1988
Сега: МСV dCi+ 11.2007-358000 км. # LAGUNA III Grandtour GT AT6 2.0 dСi+2010 # KADJAR 4х4 1.6 dСi 2016 и 2018
Аватар
Joro 01
Модератор

Регистриран на: Вто Мар Вто, 04 Мар 2008 22:33:41 +0000, 2008 10:33 pm
Автомобил: MCV Laureate dCi+Laguna 3 Grandtour dCi+

Мнениеот Vasko_G » Вто Яну Вто, 11 Яну 2022 19:13:42 +0000, 2022 7:13 pm

По принцип при ГИ си има собствен комп, който взима данни от копютъра на колата, освен ако франсетата не са измислили един комп за газ и за бензин. Всичко може да се препрограмира, включително и температурата, при която преминава от бензин на газ. Важно е колата да няма проблеми на бензин, иначе ще има и на газ, защото, както казах, газовия комп взима данни от бензиновия.
Изображение
Vasko_G

Регистриран на: Пет Ное Пет, 12 Ное 2021 09:50:57 +0000, 2021 9:50 am
Автомобил: Dacia Duster, 4х2, 1.5 dci, 2018

Мнениеот Joro 01 » Вто Яну Вто, 11 Яну 2022 21:35:40 +0000, 2022 9:35 pm

Чакай, чакай, недей с общи приказки от ...
Това, което казваш беше допреди, сега вече е с отделно ECU и не взима нищо от ECU-то на бензиновия инжекцион.
Затова и сега мощността при използване на газта може да се завиши, а не по стария начин да пада.

И да, не може да се пипа вече в компа на ГИ, както не може да се пипа и в този на бензина.
Освен ремап, но това трудно става, да не кажем невъзможно.

Към Putzmeister - смени бензиностанцията, и дозареждай бензин поне веднъж на 3 седмици, ако малко караш на бензин използвай по-качествен, най-добре V-Power.
http://www.bardahl.bg/ _____________ http://www.prospeed.bg/ _____________ http://www.bardahloils.com/

Преди: Safrane 2.2 Si12V 137 к.с.-1993 # 25 2.0 TXi12V 140 к.с.-1992 # 11 Cheverny-1988
Сега: МСV dCi+ 11.2007-358000 км. # LAGUNA III Grandtour GT AT6 2.0 dСi+2010 # KADJAR 4х4 1.6 dСi 2016 и 2018
Аватар
Joro 01
Модератор

Регистриран на: Вто Мар Вто, 04 Мар 2008 22:33:41 +0000, 2008 10:33 pm
Автомобил: MCV Laureate dCi+Laguna 3 Grandtour dCi+

Мнениеот Putzmeister » Сря Яну Сря, 12 Яну 2022 14:11:12 +0000, 2022 2:11 pm

Тъкмо сега налях един резервоар догоре с 100 октана и ще покарам малко на бензин. Но, за да съм сигурен, че стана ясно: загряла ли е достатъчно колата - няма преминаване от газ на бензин и/или обратно. На бензин си тегли и работи равномерно, но реших да изхарча един резервоар с по-скъпото гориво като профилактика. Ще видя как ще е след него и дали е променило преминаването между горивата, но предпочитам да повиша температурата, на която е зададена да минава на газ.

Някой друг от колегите с Eco-G да е забелязал подобно поведение? Особено сега, когато вече е студено?
Виктор
Аватар
Putzmeister
Дачия фен

Мнениеот zeroed » Чет Яну Чет, 13 Яну 2022 01:38:41 +0000, 2022 1:38 am

Не, дори ми се струва че превключва една идея по рано на газ.

Но ! На предната примерно, зимата, имам чувството че замръзваше бутилката, завивах я с едно одеяло и спираше да го прави,иначе постоянно въртеше газ/бензин, в смисъл като я понапъна и обръща на бензин, след малко пак на газ, и това само като е доста по-студено. Но, говорим за допълнително монтирана газова уредба. Макар че, не би ме учудило да е подобен проблема. Пробвал ли си да сипваш газ от друо място да речем, просто предположение? Не съм сигурен дали има значение от бензиностанция до бензиностанция.

Утре ми се налага да излизам по-рано, ще го тествам и ще ти кажа.
Аватар
zeroed
Любител

Регистриран на: Съб Окт Съб, 02 Окт 2021 00:45:31 +0000, 2021 12:45 am
Автомобил: Sandero Stepway 2021 TCe 100

Мнениеот Putzmeister » Чет Яну Чет, 13 Яну 2022 11:11:16 +0000, 2022 11:11 am

Включва прекалено рано на газ, или поне аз си мисля, че това ми е проблемът. Защото ако покарам 3-4 км и тогава мина на газ - всичко е ОК. Ще опитам да сменя газостанцията, но ще е трудно да проверя дали е от нея: с една бутилка карам минимум 1 месец и докато изхарча сега един резервоар и бутилка не знам дали ще хвана толкова студено време, в което да тествам.
Виктор
Аватар
Putzmeister
Дачия фен

Мнениеот zeroed » Пет Яну Пет, 14 Яну 2022 03:30:44 +0000, 2022 3:30 am

Тази сутрин, като излязох беше -6 градуса, от Зона-Б5 чак на НДК ми обърна на газ, и то след като излязох от тунела на подлеза на НДК.

Аз не съм я карал много по студа, имам 2 мишки на 3 години и половина, и гледаме да се пазим, отделно им става лошо като се возят, дълга и широка, та сякаш ми се видя нормално кога обърна на газ.

След това си остана на газ, тоест не наблюдавам това, което беше на старата ми кола.

Жена ми има Клио същият двигател, тя каза че и нейната се държи по подобен начин, няма го това да върти газ/бензин след като обърне на газ в студа.

Може би пробвай като заредиш на друга бензиностанция. Не съм сигурен какво да препоръчам, или ако в официалният сервиз може нещо да се провери.
Аватар
zeroed
Любител

Регистриран на: Съб Окт Съб, 02 Окт 2021 00:45:31 +0000, 2021 12:45 am
Автомобил: Sandero Stepway 2021 TCe 100

Предишна

Назад към Логан