Дачия Форум

Избор на Duster - газ или дизел, N1 или М1 ...

4x2 & 4х4

Избор на Duster - газ или дизел, N1 или М1 ...

Мнениеот Dreadnought » Чет Сеп Чет, 07 Сеп 2017 15:28:10 +0000, 2017 3:28 pm

Здравейте банда,

Реших да се сдобия за пръв път с нова кола и сега съм поставен пред голяма дилема, какво точно да взема. Решил съм 4х4, с почти всички екстри.

Имам няколко въпроса:

1. Газ или дизел - dCE или sCe LPG, до сега съм карал кола на газ и смятам че това е по-икономичмоят вариант, а и моят майстор ме посъветва да серия далеч от дизела. Четох из форума, всички казват че дизела няма грешка, но все пак съществува риска за голям разход ако се прецака турбина или дюза. От друга страна май газовият ще е по-продаваем след време,
    какво ви е мнението по тази тема?
    2. Ако е дизел, автоматичната струва ли си?
    Четох из форума че обслужването е по-скъпо и разхода е по-висок, следователно не съм убеден, че си заслужава.
    3. Media Nav - мисля да взема парктроник, но се чудя дали с Media Nav направо да взема и камерата.

Като цяло не виждам смисъл в екрана, тк имам навигация на телефона, която е в пъти по-добра и нова от тази на рено, а като цяло това е единственото предимство на екрана. Няма опция за Android Auto към момента, знаете ли дали ще е съвместимо след време?
    4. Дали да не изчакам новия модел 2018? Има слухове че ще поддържа Android Auto което би осмислило екрана в купето (а и много ми се иска да го имам като екстра). Също сигурно може да се ретрофитне на старите модели след като излезе?

От друга страна сигурно старият модел ще падне като цена към края на годината и ще го направи още по-добра сделка. Също така новият модел ще е първият от това поколение и може да има дефекти.

Ще се радвам ако може да помогнете в тези мои дилеми :)
Последна промяна Dreadnought на Чет Сеп Чет, 07 Сеп 2017 19:33:13 +0000, 2017 7:33 pm, променена общо 1 път
Dreadnought

Регистриран на: Чет Сеп Чет, 07 Сеп 2017 14:25:37 +0000, 2017 2:25 pm
Автомобил: Octavia

Re: Мнение за избор на Duster - газ или бензин

Мнениеот Vitku » Чет Сеп Чет, 07 Сеп 2017 15:37:21 +0000, 2017 3:37 pm

Стой далече от майстора. Такива дето приказват наизуст са ми ясни...

1. Като пари на газ ще ти се върже по-евтино. Негативите на газта са ти ясни - или допълнителна бутилка в батажника, или без резервна гума. Филтърчета, настройки и т.н... Още повече, че LPG версия не се предлага официално с 4х4, та ще трябва да "измислите" нещо с дилъра, той да постави, за да важи гаранцията. Твърде "не, не" за мен.
Дизела е безпроблемен, произвежда се вече 15 години. Отдавна са му изчистени всякакви бъгове. Първите половин милион километра няма да имаш ядове, стига да зареждаш качествено гориво.
Та само ти можеш да си го решиш.
Лично аз, за 4х4 не бих избрал друго освен дизел. По-големият въртящ момент и то в ниски обороти е много полезен за извън пътя или сложни ситуации.

2. Дизел, автоматична и 4х4 няма като комбинация, поне в текущото поколение. Обслужването на EDC не е по-скъпо и разхода на гориво не е по-голям. Къде точно си го чел, дай линк?
3. Ми ти си решаваш. Аз лично не харесвам навигацията в Дачиите, инфото ѝ винаги е старо, колкото и да я ъпдейтваш. С телефона стигам на места, които навигацията не ги е и чувала. За мен е пари хвърлени на вятъра. Интерфейса за навигиране е малко странен при първоначално ползване, после се свиква. Та за мен навигация+карта+задна камера (това са 1190 лв.) - пари на вятъра.
4. Чакането ще е съвсем малко, така че според мен си изчакай. Старият модел едва ли ще падне като цена, няма такава практика при Дачия, заради силното търсене. "Новият" модел е ристайлинг, дефекти няма да има, то си е на практика почти същото като предижшното, но барнато от дизейнери. За дефектна ламарина и дефектна пластмаса на броните не съм чувал да има. Едва ли таблото ще е дефектно... та не се сещам кое може да дефектира повече от на старото поколение.
Vitku
Дачия маниак

Регистриран на: Пет Яну Пет, 22 Яну 2010 21:53:54 +0000, 2010 9:53 pm
Автомобил: -

Re: Мнение за избор на Duster - газ или бензин

Мнениеот treyyy » Чет Сеп Чет, 07 Сеп 2017 19:30:24 +0000, 2017 7:30 pm

Колега, оправи си заглавието! Написал си "Газ или бензин".
treyyy
Дачия маниак

Регистриран на: Сря Сеп Сря, 21 Сеп 2011 19:45:50 +0000, 2011 7:45 pm
Автомобил: Picasso 2.0/Megane III 1.5 dCi (110 Hp)

Re: Мнение за избор на Duster - газ или дизел

Мнениеот borkata » Чет Сеп Чет, 07 Сеп 2017 19:58:49 +0000, 2017 7:58 pm

изчакай "новия", ако имаш възможност........
аз препоръчвам големия дизел 4х4 - много добро решение /иначе за какво ти е Дъстър-а/, макар че пострадах с дюзи, но сега колата си е още "по-новичка" :D
ако гониш мнооооого икономия - газ с всичките си му условности и "кусури", то къдели ги няма !? :roll:
другото Витку си ти е писал точно.............
Vitku написа:Стой далече от майстора.

:lol:
Аватар
borkata
Дачия маниак

Регистриран на: Сря Юни Сря, 29 Юни 2011 20:05:50 +0000, 2011 8:05 pm
Автомобил: DUSTER 4х4, 1.5 dci, ESP

Re: Мнение за избор на Duster - газ или бензин / нов или тек

Мнениеот Dreadnought » Сря Сеп Сря, 13 Сеп 2017 22:02:56 +0000, 2017 10:02 pm

Vitku написа:Стой далече от майстора. Такива дето приказват наизуст са ми ясни...

1. Като пари на газ ще ти се върже по-евтино. Негативите на газта са ти ясни - или допълнителна бутилка в батажника, или без резервна гума. Филтърчета, настройки и т.н... Още повече, че LPG версия не се предлага официално с 4х4, та ще трябва да "измислите" нещо с дилъра, той да постави, за да важи гаранцията. Твърде "не, не" за мен.
Дизела е безпроблемен, произвежда се вече 15 години. Отдавна са му изчистени всякакви бъгове. Първите половин милион километра няма да имаш ядове, стига да зареждаш качествено гориво.
Та само ти можеш да си го решиш.
Лично аз, за 4х4 не бих избрал друго освен дизел. По-големият въртящ момент и то в ниски обороти е много полезен за извън пътя или сложни ситуации.

2. Дизел, автоматична и 4х4 няма като комбинация, поне в текущото поколение. Обслужването на EDC не е по-скъпо и разхода на гориво не е по-голям. Къде точно си го чел, дай линк?
3. Ми ти си решаваш. Аз лично не харесвам навигацията в Дачиите, инфото ѝ винаги е старо, колкото и да я ъпдейтваш. С телефона стигам на места, които навигацията не ги е и чувала. За мен е пари хвърлени на вятъра. Интерфейса за навигиране е малко странен при първоначално ползване, после се свиква. Та за мен навигация+карта+задна камера (това са 1190 лв.) - пари на вятъра.
4. Чакането ще е съвсем малко, така че според мен си изчакай. Старият модел едва ли ще падне като цена, няма такава практика при Дачия, заради силното търсене. "Новият" модел е ристайлинг, дефекти няма да има, то си е на практика почти същото като предижшното, но барнато от дизейнери. За дефектна ламарина и дефектна пластмаса на броните не съм чувал да има. Едва ли таблото ще е дефектно... та не се сещам кое може да дефектира повече от на старото поколение.

1. Ами свикнал съм на газ сякаш, а и бъдеще сякаш дизела е замиращо като вариант :D Току виж в София 2030 махнат дизеляците

2. Да усетих се за автоматика. Няма да е автомат, друго си е ръчката.

3. Навигацията съква, по-скоро ако имаше интеграция с Android Auto бих си я взел, т.к. няма да се налага да търся стойки за телефона и т.н.

4. Дават го средата на 2017, което не е фатално, но ще има разни глезотийки дето ме блазнят, най-малко екранчето е по-високо. Единственото, което ме притеснява е да не е много по-скъп модела от стария.

Друго което си мислех е, че май ще има версия 1.2 TCe само за бензиновите, което означава йок газификация за мен, ако изчакам новия...

А някой връщал ли е обратно автомобил? Другото което си мислех е да взема сега текущия и догодина да го върна и да взема новия? Колко пари се набутва човек при такава схема? От представителството ми обясниха, че първо трябва да си платя всички вноски за стария и тогава чак да взема нов, така ли е? Не могат ли някаква оценка да направят?
Dreadnought

Мнениеот nikentce » Сря Окт Сря, 25 Окт 2017 17:28:17 +0000, 2017 5:28 pm

Dreadnought написа:1. Ами свикнал съм на газ сякаш, а и бъдеще сякаш дизела е замиращо като вариант :D Току виж в София 2030 махнат дизеляците

Ти си вземи дизел и го карай до 2030-та, пък после му мисли :)

Dreadnought написа:А някой връщал ли е обратно автомобил? Другото което си мислех е да взема сега текущия и догодина да го върна и да взема новия? Колко пари се набутва човек при такава схема? От представителството ми обясниха, че първо трябва да си платя всички вноски за стария и тогава чак да взема нов, така ли е? Не могат ли някаква оценка да направят?

Всички дилъри по принцип предлагат схема за обратно изкупуване, ако искаш да си поръчаш новия модел. Единствено, ако офертата, която ще ти направят за изкупуване, е по-ниска от остатъчната стойност на лизинга, тогава би трябвало да ти искат разликата да я платиш първо, преди да ти отпуснат новия лизинг.
nikentce
Любител

Регистриран на: Пон Фев Пон, 29 Фев 2016 10:28:27 +0000, 2016 10:28 am
Автомобил: Dacia Duster 1,5, DCI, 110 к.с.

Мнениеот indi » Сря Окт Сря, 25 Окт 2017 20:27:23 +0000, 2017 8:27 pm

Ами свикнал съм на газ сякаш, а и бъдеще сякаш дизела е замиращо като вариант

Колега,29г. шофирах бензин/Газ автомобили,леки,лекотоварни и товарни.От пет години съм на Дизел и няма човек,нито "майстор",който може за ме убеди че бензин/газ е по-добре,или по-евтино от дизела.Сегашните коли не са като по -старите,махаш резервоара и караш само на газ.Като сложиш в разхода газ,бензин и проблемите при АГУ/ГИ-то,парите са си тук-тук,но ядовете.... Но избора си е твой...
Аватар
indi
Дачия маниак

Регистриран на: Съб Май Съб, 05 Май 2012 06:22:27 +0000, 2012 6:22 am
Автомобил: dacia logan 1.5dci 68hp

Мнениеот svezar » Сря Окт Сря, 25 Окт 2017 20:32:07 +0000, 2017 8:32 pm

Извън темата:
indi написа:Колега,29г. шофирах бензин/Газ автомобили,леки,лекотоварни и товарни.От пет години съм на Дизел и няма човек,нито "майстор",който може за ме убеди че бензин/газ е по-добре,или по-евтино от дизела.Сегашните коли не са като по -старите,махаш резервоара и караш само на газ.Като сложиш в разхода газ,бензин и проблемите при АГУ/ГИ-то,парите са си тук-тук,но ядовете.... Но избора си е твой...

Брей,имало и "бивши газаджии" ,а аз си мислех ,че който е подкарал на газ повече друго не иска :mrgreen:
Да си сложиш китайски ксенон е все едно да вървиш по улицата и да псуваш всички на ред ! А халогените са за да виждаш ти в мъглата,а не всички да те виждат къв прост гъзар си в ясно време !
1.5 Dci 110кс
РАЗХОД
Аватар
svezar
Дачия маниак

Регистриран на: Вто Ное Вто, 04 Ное 2014 10:35:21 +0000, 2014 10:35 am
Автомобил: Dacia Lodgy Stepway

Мнениеот rushuto » Сря Окт Сря, 25 Окт 2017 21:39:20 +0000, 2017 9:39 pm

Здравей,колега.Добре си се ориентирал за автомобил.Дилемата бензин с АГУ или дизел е много спорна.Най вече зависи според мен, от отношението градско/извънградско.Ако километрите градско , превъзхождат извънградско,като че ли бензин с АГУ и по-слаб мотор е по-разумният избор.Но ако ще е 4х4,по-добрия вариант е дизел.Относно Медиа Нав.Официалните ъпдейти са много зле поддържани,а и ще плащаш допълнително за тях.Има алтернативни безплатни варианти ,с който няма да ти отпадне гаранцията и картите винаги ще са последни версии.Ще ги намериш из форума.Като софтуер е по-стара версия на IGO.Чете само карти,без допълнителните файлове към тях(3D сгради и т.н.),може да слагаш допълнително файлове с ПОИ точки и спийдкамери.Но все пак е направена да е слушаш и да гледаш пътя,а не да шофираш и да гледаш екрана.Това е най-евтината навигация на пазара все пак,а автърмаркет решенията са много.Ти преценяваш.Аз съм много доволен.Ползвам съм всякакви навигации,всички си имат недостатъци и са ме бъркали.И да.Разбира се изчакай новият модел.Успех
Не е важно кой е прав, а какво е правилно.
Аватар
rushuto
Дачия маниак

Регистриран на: Чет Окт Чет, 13 Окт 2016 19:16:48 +0000, 2016 7:16 pm
Автомобил: Dacia Lodgy 1.5 DCI 110h.p.(130h.p.)

Мнениеот kbot » Чет Окт Чет, 26 Окт 2017 08:27:01 +0000, 2017 8:27 am

1. Газ или дизел - ако търсиш икономия - колегата по горе го е казал (според карането), ако искаш кеф - дизел и пак няма да си на загуба :);
2. Автоматичната струва ли си? - пак стои въпроса за кефа :) (и питай жена си също);
3. Media Nav - не бих я сравнявал с телефона, сядаш и караш, удобно управление и т.н.;
4. Дали да не изчакам новия модел 2018? - когато вземах моята пак се чакаше нов модел, но аз не можах да изчакам и не съжалявам;
Аватар
kbot
Дачия маниак

Регистриран на: Сря Дек Сря, 21 Дек 2011 11:15:49 +0000, 2011 11:15 am
Автомобил: Duster Е2 dCi 90кс 4х4 кожа TPMS DRL

Мнениеот asparuh75 » Чет Окт Чет, 26 Окт 2017 09:18:57 +0000, 2017 9:18 am

Извън темата:
Всичките по-нагоре са пичове и не те лъжат. А за новия или стария модел....аз подхождам откровено егоистично и ти казвам "Земи си новия" че да даваш инфо, че досега никой друг не е "избухнал" още във този форум с поръчка на Дъстър 2018 :lol:
Моето мнение е ако взимаш новия модел и можеш да дадеш една торба пари за нов, не спестявай малкото телевизорче и камерата отзад.....и въобще тъй и тъй ще е нова колата бухай всички екстри че после минимум 5 години живот и здраве ще знаеш че имаш всичко което ти е нужно и няма да те хване яд като видиш някоя от екстрите на някой бъдещ колега и че няма да се наложи да задаваш въпроси от рода "откъде да си навра кабелите за едно,второ и трето" и докато реализираш автърмаркет компонентите да си кажеш "ей... не си го поръчах готово и сега ще търся бушони,жици и схеми", но все пак ти си знаеш колко ти е финансовата сила де.
С уважение: Аспарух :)

Дизел!
Ако ти е задължително 4х4 да е 110 коня, ако не земи си автомата
П.П
Моля написаното да се зачете като изключително субективно незадължаващо и немеродавно мнение на горе подписания !
Извън темата:
Ама сега погледнах че колегата не е писал от 50 дни и не е влизал официално от 10 дни така че това не е изключено да си остане просто хортуване със споделяне на мнения на по активните от нас в този форум :)
Easy-R - Лесният начин! Среден разход-6,5/100 за 1000 изминати км. Ср. Скорост 31км/ч
Аватар
asparuh75
Дачия маниак

Регистриран на: Вто Фев Вто, 14 Фев 2017 22:35:19 +0000, 2017 10:35 pm
Автомобил: DACIA Logan MCV 1.5 dCi 90 Eazy-R6

Мнениеот cempay » Чет Окт Чет, 26 Окт 2017 13:12:35 +0000, 2017 1:12 pm

От 1987 г. карам на газ, но дизелът е нещо много по-добро .
cempay
Дачия маниак

Регистриран на: Пон Юни Пон, 20 Юни 2016 22:17:19 +0000, 2016 10:17 pm
Автомобил: Лада Нива , Сандеро Спепуей 1.5dci

Мнениеот kbot » Чет Окт Чет, 26 Окт 2017 14:31:11 +0000, 2017 2:31 pm

Извън темата:
asparuh75 написа:...
Ама сега погледнах че колегата не е писал от 50 дни и не е влизал официално от 10 дни така че това не е изключено да си остане просто хортуване със споделяне на мнения на по активните от нас в този форум :)

Ми то скука и се нафърлихме :)
Аватар
kbot
Дачия маниак

Регистриран на: Сря Дек Сря, 21 Дек 2011 11:15:49 +0000, 2011 11:15 am
Автомобил: Duster Е2 dCi 90кс 4х4 кожа TPMS DRL

Мнениеот Hard_Cat » Сря Ное Сря, 29 Ное 2017 17:42:23 +0000, 2017 5:42 pm

Айде и моята мерудия към темата. За газ/бензин или дизел ще си замълча. И едното, и другото доставят удоволствие. През седмицата карам 110 дизелови коне, понякога през уикенда се качвам на 75 бензинови коне. Второто върви като окуцяло магаре, но все пак доставя удоволствие - с тишина, със смяна на предавки, с равномерна работа на мотора ...и т.н.
За връщане на лизингов - това е голямо набутване, губиш много. В България не ги умеят тези работи, не е в полза на клиента. То и в Германия бръснат, ама е по-различно.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Извън темата:
Изображение
Аватар
Hard_Cat
Дачия маниак

Регистриран на: Сря Сеп Сря, 01 Сеп 2010 16:36:49 +0000, 2010 4:36 pm
Автомобил: Diamonds are forever!

Мнениеот Dreadnought » Чет Ное Чет, 30 Ное 2017 12:34:47 +0000, 2017 12:34 pm

kbot написа:
Извън темата:
asparuh75 написа:...

Ми то скука и се нафърлихме :)

Тук съм, не се притеснявайте :) Благодаря много на всички за съветите.

Реших го сякаш, т.е. Дачия го решиха за мен хаха. До тук - 2018 Prestige 4x4 dCi :D

Няма вариант за Prestige, дето да не е dCi, затова явно няма да е газ/бензин. Другите нямат подлакътник, което много ме фрустрира... Ходих да видя колата на изложението, Декември се надявам на тест драйв и ако всичко е точно поръчвам 8) Все още ме дразни факта, че няма Android Auto... което може би ще излезе края на годината, ама няма да го чакам. Като излезе просто ще го сменя нав-а с него....

Сега дилема е цвета, ама накрая ще хвърлям зар Сиво или Атакама :D

Също така, някой да си е взимал N1 версия? Съжалява ли за избора? Губи се едно място ама се пести от данък :)
Dreadnought

Следваща

Назад към Дъстър